Siemiatycze

W Siemiatyczach uczczono 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino

Region Niedz. 19.05.2024 12:21:56
19
maj 2024

Po raz kolejny z inicjatywy rodzin żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie walczących w czasie II wojny światowej, pochodzących z powiatu siemiatyckiego, w Siemiatyczach odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino.

W sobotę, 18 maja w 80. rocznicę bitwy w kościele pw. Wniebowzięcia NMP celebrowano Mszę Św., parafianie i goście wzięli udział w nabożeństwie majowym, a następnie w uroczystym szpalerze przeszli pod pomnik Żołnierzy Walczących w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w latach 1940-1945. Przy pomniku odbyły się główne uroczystości, które rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Zebranych witał Włodzimierz Brzozowski przedstawiciel grupy, dzięki której w roku 2015 w parku parafialnym wzniesiono wspomniany pomnik, do dziś osoby te opiekują się pomnikiem i troszczą się by przetrwała pamięć o naszych bohaterach.

Pomnik jest miejscem, gdzie kilkukrotnie w ciągu roku organizowane są spotkania przypominające o datach szczególnie ważnych w historii Polski i Polaków. Pomnik jest autorskim projektem siemiatyczanki Urszuli Jankowskiej, w centralnym jego miejscu znajduję się krzyż wyrastający ze skały. Na kolumnach zaś orły oraz tablice, na których zostały wyryte nazwiska żołnierzy, którzy w czasie II wojny światowej z odwagą, ofiarnością i bohaterstwem stawiali czoła wrogowi i walczyli o wolność i pokój dla nas wszystkich.

W sobotni wieczór przy pomniku odczytano wspomnienia gen. Władysława Andersa, przypomniano też losy jednego z żołnierzy, którego nazwisko znajduje się na siemiatyckim pomniku. Zaśpiewano „Czerwone maki na Monte Cassino” a księża kościoła katolickiego i prawosławnego przewodniczyli modlitwie za dusze tych, którzy życie oddali za Ojczyznę. Na koniec złożono kwiaty i zapalono znicze.

W uroczystościach z udziałem pocztów sztandarowych uczestniczyli uczniów Oddziałów Przygotowania Wojskowego ze szkół średnich w Siemiatyczach i Czartajewie oraz delegacja szkoły w Ostrożanach, przedstawiciele Wojska Polskiego, Straży Pożarnej, Akcji Katolickiej, Solidarności, delegacje gmin – Siemiatycze, Perlejewo, Dziadkowice, Nurzec Stacja i Milejczyce, zuchy z 43. Gromady Zuchowej „Zasiedmiogórogród” i harcerze z 33. Drużyny Harcerskiej Adept z Siemiatycz. Filarem spotkania były rodziny żołnierzy walczących na frontach zachodnich II wojny światowej, w tym potomkowie żołnierzy spod Monte Cassino.

Zdobycie przez polskich żołnierzy 2 Korpusu pod dowództwem gen. Władysława Andersa bronionego zaciekle przez Niemców wzgórza Monte Cassino było finałem blisko półrocznej kampanii, która przeszła do historii jako najkrwawsza w II wojnie światowej na Zachodzie. O wydarzeniach tych pamiętają mieszkańcy Podlasia, pamiętają mieszkańcy Siemiatycz.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

5 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
pałacowa Pon. 20.05.2024 03:11:57

A miasto i powiat antypolskie?. BOJKOT? Starosto Cieślik zerwij się ze smyczy , bo łańcuch za ciasny na szyi. Wyprowadzą cię w pole szybciej, niż można było przypuszczać.

Leśnik Niedz. 19.05.2024 15:02:07

Dopóki nadleśniczym w Nurcu był Gacki , na wszystkich patriotycznych uroczystościach byli Polscy Leśnicy. Nowy nadleśniczy Szatyłowicz widocznie nie bardzo szanuje Polskich Bohaterów.

Leśnik Niedz. 19.05.2024 13:46:43

Dopóki nadleśniczym w Nurcu był Gacki , na wszystkich patriotycznych uroczystościach byli Polscy Leśnicy. Nowy nadleśniczy Szatyłowicz widocznie nie bardzo szanuje Polskich Bohaterów.

sicilia neapoilitano Pon. 20.05.2024 10:36:51

A co tam w mieście i powiecie? Widać jedność........ patriotyzm i myślenie polskie .......w odstawkę. A co tam u .. z pałacowej i jego podnóżka z Kościuszki?

Maria Pon. 20.05.2024 05:27:29

Widać po zdjęciach że nie wszystkim są bliskie sprawy Ojczyzny