Parczew

Wolontariusz ma moc, czyli Koło Wolontariatu w Gminie Siemień

Region Czw. 09.11.2023 12:47:36
09
lis 2023

Wolontariusz, to osoba, która dobrowolnie i nieodpłatnie angażuje się w działania konkretnej instytucji. Można nim być niezależnie od wieku. Wolontariat daje niebywałą satysfakcję i jest przygodą, która może wiele nauczyć. Przy Gminnym Ośrodku Kultury w Siemieniu, działa Gminne Koło Wolontariatu, a młodzi ludzie do niego należący to osoby niezwykle empatyczne, mający pasję i energię do podejmowania wielorakich działań.

- Wolontariat w Siemieniu działa od 3 lat. W pierwszym roku naszej działalności utworzyliśmy Gminne Koło Wolontariatu, do którego zapraszaliśmy młodzież ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Najwięcej wolontariuszy mamy ze szkół w Siemieniu i Juliopolu. Na początku swoją ofertę kierowaliśmy do klas 7 – 8, a dla młodszych dzieci mieliśmy inne zajęcia i działania. Wolontariat głównie polega na tym, że dzieci przychodzą na cykliczne spotkania, które odbywają się co poniedziałek. Te spotkania nie tylko są dlatego, że wolontariusze angażują się w konkretne akcje, ale są to przede wszystkim spotkania integracyjne. Oni uczą się czym jest wolontariat, jak być dobrym wolontariuszem i dlaczego warto pomagać. Często osoby należące do wolontariatu pomagają nam w rożnych akcjach, koncertach, wystawach czy uroczystościach gminnych – informuje Katarzyna Kowalczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Siemieniu.

W tym roku, ze względu na duże zainteresowanie wolontariatem została utworzona grupa dla dzieci młodszych z klas 4 – 6, do której należy 17 osób. Całe Koło liczy 29 członków. Taka forma aktywności i zaangażowania umożliwia realizację licznych celów dotyczących społeczności całej gminy. Projekty wolontariatu to działania, które aktywizują młodych mieszkańców, promują spędzanie czasu w pożyteczny sposób, integrują i przede wszystkim uwrażliwiają na potrzeby środowiska lokalnego.

- Dołączyłam do wolontariatu, ponieważ bardzo lubię pomagać innym. Uczestnictwo w Kole urozmaica moje życie. Zaczęłam przychodzić na spotkania w październiku, gdy usłyszałam o nich od moich koleżanek i bardzo chciałam się w to zaangażować. Bardzo dużo robimy, aby pomóc innym i sprawić komuś przyjemność – mówi Ania Tomaszewska, uczennica klasy 5, wolontariuszka.

Rok pracy wolontariuszy trwa od października do maja. Przez ten czas młodzież może wykazać się kreatywnością. Na koniec roku pracy organizowana jest Gala Wolontariatu, na której doceniany jest każdy wolontariusz. Każdy otrzymuje podziękowania za swoje poświęcenie oraz zaświadczenie o uczestnictwie w takiej inicjatywie.DG

Zdj. Gminny Ośrodek Kultury w Siemieniu

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.