Parczew

Ultramaraton „Piękny Wschód” w Parczewie

Sport Niedz. 28.04.2024 18:05:20
28
kwi 2024

Piękne krajobrazy Lubelszczyzny, niezapomniane doznania i ogromny wysiłek, ale przede wszystkim osoby, które chcą zmierzyć się ze swoimi słabościami. Ludzi tych łączy miłość do rowerów, pasja, siła charakteru i chęć przeżycia czegoś niezapomnianego. W dniach 27 i 28 kwietnia w Parczewie odbyły się zawody kolarskie „Piękny Wschód” na dwóch dystansach ultra 520 km i giga 270 km. Liczną grupę kolarzy stanowili żołnierze.

W piątek 26 kwietnia, w godzinach od 15.00 do 22.00 trwała rejestracja zawodników w Biurze Zawodów, gdzie cykliści nabywali pakiety startowe, a także otrzymywali niezbędne informacje związane z organizacją wydarzenia. O godzinie 19.00 miała miejsce odprawa techniczna oraz spotkanie integracyjne wszystkich uczestników.

- Biuro Zawodów działa w piątek i w sobotę, do czasu kiedy ostatni zawodnik wystartuje. Do biura zgłaszają się zawodnicy, pobierają numer, który przypisany jest danemu zawodnikowi, książeczkę, trytytki, agrafki, a także pakiet startowy, w którym są mapy turystyczne i książki. Każdego roku jest jakiś inny dodatek. W tym roku jest to kubek z napisem „Piękny Wschód” (…) W tym roku na tę dłuższą trasę zgłosiło się więcej osób. Jadą mężczyźni w różnym wieku i kobiety. Są takie osoby, które brały udział w maratonie od samego początku, ale są też i tacy, którzy biorą udział pierwszy raz – informuje Barbara Oberda, kierownik Biura Zawodów.

W sobotę rano na starcie stanęło 247 miłośników dwóch kółek, w grupach 6-8 osobowych, startujących co 5 minut SOLO i OPEN. Ci, którzy odważyli się wziąć udział na dystansie 520 km wystartowali już o 7.00 rano z Placu Wolności, aby zakończyć swoje zmagania wczesnym rankiem 28 kwietnia. O godz. 8.00 odbyło się uroczyste otwarcie wyścigu, którego dokonali Włodzimierz Oberda organizator zawodów, gen. Szymon Koziatek, dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz Michał Bożym, Zastępca Burmistrza Parczewa.

Limit czasu przejazdu na krótszym dystansie to 16 godzin, natomiast dłuższy dystans zawodnicy powinni pokonać w czasie 35 godz. Wręczenie pamiątkowych dyplomów i medali odbywa się indywidualnie po przybyciu zawodnika na metę. W tych zmaganiach, każdy kto ukończył dystans jest zwycięzcą.

Celem organizacji ultramaratonu jest między innymi popularyzacja długodystansowego kolarstwa szosowego i turystyki rowerowej, promocja Wojskowego Dnia Sportu, Sprawności Fizycznej i Zdrowego Trybu Życia w Resorcie Obrony Narodowej oraz Promocja Dnia Sportu, Sprawności Fizycznej i Zdrowego Trybu Życia w Resorcie Spraw Wewnętrznych.

Dla uczestników powyżej 23. roku życia przejazd dystansu poniżej 30 godzin daje kwalifikację do wszystkich innych ultramaratonów w Polsce.

Organizatorem wydarzenia jest Parczewska Grupa Rowerowa przy współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych RP oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji RP.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.