Parczew

Koncert Kapel Podwórkowych w Parczewie

Region Pon. 03.07.2023 07:43:06
03
lip 2023

W niedzielę, 2 lipca Parczewski Dom Kultury zorganizował na Placu Wolności w Parczewie wyjątkowe wydarzenie, Koncert Kapel Podwórkowych. Występy odbyły się w ramach cyklu imprez „Lato w mieście” organizowanych przez PDK.

Kapele podwórkowe, przed II wojną światową, to zjawisko znane w krajobrazie Warszawy, Łodzi, Krakowa i innych polskich miast. Członkami kapel byli głównie bezrobotni grajkowie – amatorzy, którzy bawiąc ludzi zarabiali na życie. W repertuarze kapel znajdowały się piosenki, których tematem była otaczająca rzeczywistość, jej cienie i uroki, a muzyka była często skoczna i wesoła. Kapele podwórkowe wyróżniały się charakterystycznym strojem składającym się najczęściej z krótkich spodni, marynarki i obowiązkowo czapki z daszkiem.

Aby na nowo poczuć klimat przedwojennych polskich miast Parczewski Dom Kultury zaprosił do wspólnego koncertowania Kapelę Podwórkową „Wygibusy” z Biłgoraja oraz Parczewską Kapelę „Taaka Paka”. Zgromadzona publiczność mogła usłyszeć dawne, ale także nawiązujące do dzisiejszych czasów teksty i melodie folkloru miejskiego, czyli tradycyjnego ulicznego muzykowania.

Dla najmłodszych słuchaczy przygotowane zostały zabawy z animatorką.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.